Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Czym jest dermatologia estetyczna?

Piękno od zaraz - zabiegi ekspresowe
Lustereczko, powiedz przecie… Ilu z nas nie zadało sobie tego rodzaju pytania stając przed lustrem? Nawet jeśli wypowiadamy te kwestie żartobliwie to jest w nich cząstka prawdy. No cóż, czy chcemy to, czy nie, aparycja jest dość ważny i determinuje wiele rzeczy. Nie mówimy tu o wzorach piękna, do których niektórzy bzdurnie dążą, ale o pewnych detalach w aparycji, które nas stresują i wolelibyśmy je zastąpić. Z takimi właśnie zadaniami zmaga się dermatolog estetyczny.

Wiązką lasera w brzydką bliznę
Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Na wstępie należy zaznaczyć, że dermatologia estetyczna to nie to samo, co konwencjonalnie pojmowana dermatologia. Ta druga jest niezbędna, kiedy mamy nieprzyjemności skórne, mniej poważne, jak trądzik, jak i mocniej dolegliwości, np. nowotwór. Młodsza siostra tradycyjnej dermatologii skupia się jednak, jak łatwo dojść do wniosku po samej nazwie, na typowo estetycznej stronie, poprawiającej urodę.

Trzeba przyznać, że jest to nowatorska dziedzina w naszym kraju. Kto by bowiem myślał o tego typu zabiegach w okresie PRL-u, kiedy to na takie zabiegi pozwolić sobie mogli ci z kasą i możliwością podróży za granicę, bo jedynie tam było to na porządku dziennym. W dzisiejszych czasach dermatologia estetyczna dalej kosztuje dużo, ale coraz więcej osób może sobie na nią pozwolić. Szczególnie jest to zauważalne w dużych miastach, z Warszawą na czele. Warszawa zresztą, jak na stolicę przystało oferuje największy wybór najlepszych klinik medycyny estetycznej (czytaj więcej).

Co oferuje dermatologia – kliknij – estetyczna? W zależności od kliniki najbardziej znane są:

– wypełnianie zmarszczek,
– modelowanie ust,
– korekta nosa,
– konturowanie twarzy,
– peelingi chemiczne,

I wiele innych.

Fałd podbródkowy dodaje nam lat i odejmuje urody
Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

najważniejszą filozofią działania dermatologii estetycznej jest poprawa aparycji, nie jest to jednak operacja plastyczna, podczas której ingerencja chirurgiczna jest nieporównanie większa. Pokutuje jednakże w wielu pogladach mieszanie tych kategorii, tak jakby te dwie obszary, te dwie nazewnictwa wymawiało się zamiennie. Jest to ogromny błąd i skrót myślowy. Powoduje to sytuację, że istnieje ogół ludzi bardzo przeciwnych takiego rodzaju zabiegom, tak jakby buzia była własnością ogółu, i można ją poddać pod osąd – „wymodelujemy te usta, czy nie?”.

Tymczasem rację mają zwolennicy dermatologii estetycznej lub po prostu osoby, które nie planują żadnych takich, ale patrzą na to, jak na najzwyklejszy zabieg, twierdząc, iż każdy ma prawo stanowić o sobie, tym bardziej, jeśli ma ochotę na jakąś drobną korektę, bo np. nos jest trochę krzywy. Nie musi pytać nikogo o opinie. Tym bardziej, że dzięki takim zabiegom dużo zakompleksionych osób zyskuje wiarę we własną ponętność.

Inni specjaliści: