Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Ekologiczny styl życia

W ostatnim czasie często mówi się o terminie „ekologia” oraz o tym, że powinno się postępować przestrzegając jej zasad, o ile to tylko możliwe. Dotyczy to przede wszystkim zaprzestania zanieczyszczania i niszczenia przyrody. Ekolodzy apelują by ograniczyć niekorzystny wpływ bytności istoty ludzkiej na planetę, na której żyje. Reklamuje się tak zwaną zdrową żywność, preferowanie alternatywnych źródeł energii oraz kosmetyków, które w najmniejszym stopniu zanieczyszczają powietrze. Wszystkie te zabiegi i działania mają na celu zapobiec zmianom klimatycznym na planecie, jak również innym szkodliwym procesom.

rowerowa ładowarka do telefonu
Źródło: jego-styl.pl

Spory wpływ wywiera na to emisja niebezpiecznych substancji do powietrza. Ma to miejsce szczególnie w przypadku spalin z aut. Aby ograniczyć poziom nieczystości w atmosferze, organizuje się akcje typu „rower zamiast w samochodu”, zachęcając mieszkańców miast do wybierania środków transportu niegroźnych dla środowiska.

Zalety i wady wybierania roweru zamiast samochodu

Oba pomysły posiadają z pewnością swoje zalety. Wykorzystywanie roweru spełnia poglądy ludzi zajmujących się ekologią, czyli umożliwia ograniczenie emisji niebezpiecznych substancji. Oprócz tego jest znacznie tańsze, biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa. Dzięki używaniu roweru można również zachować dobrą kondycję i pozostać wysportowanym (zobacz). Można jeździć rowerem do pracy, szkoły czy na uczelnię, pod warunkiem że nie są to miejsca bardzo daleko położone. Z drugiej strony jednak rower nie ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak to ma miejsce przy korzystaniu z auta. Samochodem także można dotrzeć dalej niż rowerem, choć zawsze trudniej o miejsce postojowe niż o punkt, gdzie można zostawić rower.

Nowoczesne rozwiązania
Ciągle postępująca technologia umożliwia konstruowanie coraz to nowych urządzeń, których zadaniem jest ułatwić egzystencję człowiekowi. Ciekawym urządzeniem jest rowerowa ładowarkado telefonu, która zasilana jest poprzez dynamo. Urządzenie takie wyposażone jest w gniazdo USB. Istnieją również rozmaite przyrządy rowerowe, między innymi służące do znalezienia drogi w terenie, tak jak nawigacja samochodowa. Od wielu lat używane są również liczniki, służące do obliczania i kontrolowania liczby przebytych kilometrów.