Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Elegancka odzież damska na każdą okazję

Od dawnych czasów przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają odpowiedniego ubioru. I tak przykładowo bale, eleganckie obiady i pogrzeby są okazjami do założenia innych, ale w każdym przypadku eleganckich strojów. Ogólnie rzecz biorąc mężczyźni mają łatwiejsze zadanie, ponieważ ich ubiór najczęściej ogranicza się do jednego czarnego garnituru na różnorodne sytuacje.

W czasach dawniejszych obowiązywało większe zróżnicowanie, wykorzystywane były przykładowo takie stroje dla panów jak frak lub surdut. Aktualnie zachowały się one wyłącznie dla konkretnych zawodów. Kwestia kobiecego ubioru jest natomiast bardziej skomplikowana. Od pań najczęściej wymaga się różnych strojów na specjalne okazje. Panuje jednak pewna dowolność, na przykład w niektórych przypadkach spódnica może zostać zastąpiona spodniami, a czarne rajstopy (wejdź na: ) – jasnymi.

Na ślub i wesele
sukienka z dłuższym tyłem w style=Najczęściej oczywiste jest, że panna młoda na ślub zakłada białą suknię, nierzadko z welonem. Wynika to z tradycji, choć obecnie widuje się czasami wyjątki od tej normy w formie sukni z wstawkami innej barwy lub całych w innym kolorze niż biel. Natomiast od zaproszonych gości również wymaga się określonego stroju. Z kolei w kwestii ślubu, nie powinno się zakładać białego stroju, który jest w pewnym sensie zarezerwowany jedynie dla panny młodej. Oprócz tego przyjęte jest, by nie wybierać również strojów czarnych, kojarzących się bardziej z uroczystością pogrzebową. Typowy ubiór na wesele to zazwyczaj sukienka przed kolano z odkrytymi ramionami, ale nie za bardzo wyzywająca. Dobór barw jest dowolny. Niewskazane są raczej ubiory bardziej nietypowe, takie jak przykładowo sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od konwencji uroczystości.

Eleganckie obuwie
Różnorodne uroczystości poza odzieżą wymagają również odpowiedniego obuwia. Generalnie przyjęte jest, że eleganckie buty dla kobiety to najczęściej czarne pantofle, koniecznie z zasłoniętymi palcami. Odkryte buty są bowiem znacznie mniej eleganckie, szczególnie w połączeniu z pończochami. Oprócz tego zależnie od okazji wybiera się różną wysokość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym uzupełnieniem odświętnego ubioru, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą być również czarne botki na jesień lub kozaki.