Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Fotografia pradziadka

sport
Mój pradziadek Stanisław na zdjęciach sprzed wieku ubrany jest w odświętny strój: w surdut, nienaganną bielutką koszulę, granatową kamizelkę, z której kieszeni wystaje zegarek tak zwana „cebula”. Nigdy nie spotkałem pradziadka osobiście. Umarł w przededniu wybuchu II Wojny, nie miałem zatem takiej szansy. Domyślać się tylko mogę co sobie myślał pozując do tego zdjęcia.

adidas prezentuje nowe ClimaCool® Seduction
Autor: adidas
Źródło: adidas
Prawdopodobnie potraktował fotografię jak ekspresowy portret olejny. Zapewne dał się sfotografować z myślą o wnukach a może o prawnukach. Jeśli tak, to myślał wtenczas o mnie. Mogę tak sądzić ze względu na jego wyjściowy garnitur. Najprawdopodobniej posiadał tylko to jedno odświętne ubranie. Miał posadę woźnicy u jednego z miejscowych fabrykantów, więc nie był bardzo zamożnym człowiekiem. Wprawdzie szczęśliwcem (ponieważ miał stałą pracę) co nie było rzeczą oczywistą na przełomie wieków w Galicji, jednym z najbiedniejszych regionów Cesarstwa Habsburgów. Piętnaście lat potem w dwu odsłonach wielka wojna zmieniła Europę.

Zastanawiam się jakże dziś wyglądałaby taka fotografia dla potomnych. Gdyby ktoś wpadłby na taką myśl, prawdopodobnie współczesny mężczyzna na takiej fotografii nie byłby odziany w garnitur, postawiłbym raczej na prostą bluzę męską. Do tego pewnie granatowe dżinsy. Być może nie było by to również studio fotograficzne tylko jakiś wart podkreślenia wypad rodzinny na przykład nad morze.

Na pierwszym planie głowa rodziny w niezwykle męskiej bluzie rozpinanej w moro. Najstarszy z trzech synów zgodnie z modą deskorolkarzy ubrany byłby w modne bluzy – przejdź do oferty – męskie a młodszy 13 latek w rozpinane bluzy męskie, bowiem tęskni już do dorosłości. Matka odziana w sukienkę zatrzymana w kadrze wiesza na krześle bluzę kangurkę najmłodszego. Gdzieś tam w daleko na drugim planie starszy człowiek odziany w nowy model męskiej bluzy (porównaj bluzy męskie duże rozmiary od 2xldo8xl.pl) rozpinanej karmi gołębie. Nie mam pojęcia czy memu pradziadowi spodobała by się dzisiejsza moda, na pewno mógłby być lekko zdziwiony.