Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Jak winien wyglądać elegancki facet?

krawat
W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zjednują sobie wszelkiego rodzaju blogi na temat mody męskiej. Obecni mężczyźni coraz większą uwagę przywiązują nie tylko do tego, jak wyglądają w pracy i w czasie oficjalnych okazji, ale także na co dzień – dla przykładu w czasie weekendu spędzanego z rodziną. Z tego dokładnie powodu powstaje cykl naszych tekstów dotyczących mody męskiej – teraz przykładowo się historią krawatów.


Ciekawa historia krawatów

Historia krawatów jest bardzo długa, co zdecydowanie zadziwi każdego – najczęściej wydaje się nam, że krawaty mogą być symbolem współczesnego mężczyzny. Tymczasem najstarsze krawaty pojawiały się na terytorium Europy już w siedemnastym wieku – wówczas król Francji Ludwik XIV przyjął je od Chorwatów. Szybko krawaty stały się symbolem dobrze ubranego mężczyzny i zaczynały świadczyć o jego wysokiej pozycji. Na początku krawaty były praktycznie wyłącznie jedwabne – dopiero z upływem czasu rozpoczęto produkcję krawatów z różnych materiałów, które były po prostu tańsze niż dobrej jakości jedwab. Na początku krawaty z pewnością wyglądały całkowicie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej rozpowszechnił się współczesny krój krawata. Jednocześnie w latach sześćdziesiątych praktycznie nikt z typowych Kowalskich nie nosił krawatów – był to symbol protestu przeciwko ówczesnej władzy. Rozkwit branży krawaciarskiej nastąpił ponownie dopiero w latach dziewięćdziesiątych i można stwierdzić, iż nie tylko trwa do dziś, ale również oczywiście coraz bardziej się rozwija.

biznesman
Źródło: pixabay.com

Pozostałe akcesoria męskiej szafy

Równocześnie warto zwrócić uwagę na szybko rozwijającą się trochę inną gałąź tego przemysłu – mianowicie muchy. Najczęściej stosowane są jako zamiennik krawata, jednakże dobrze zapoznać się z elementarnymi zasadami savoir vivre dotyczącymi ich noszenia. Muchy zazwyczaj nosimy do fraka lub smokingu, natomiast krawat będzie bez wątpienia odpowiednią ozdobą do klasycznego garnituru lub do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to zdecydowanie nie koniec wszelkiego rodzaju problemów. Czy zdecydować się na klasyczne kolory czy raczej dopasować kolor tych ozdób do koloru sukni swojej żony? Czy w trakcie oficjalnej imprezy możesz poluzować nieco krawat a nawet go zdjąć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnych artykułach naszego cyklu.