Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Jak zmieniła się aktualna rola biżuterii męskiej

sygnet
Klejnoty jeszcze do niedawna kojarzone były tylko i wyłącznie z kobietami. Pierścionki, wisiorki były swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie właścicielka klejnotów zajmowała. No i bezsprzecznie dodawały – tak jak aktualnie – czar noszącej je kobiecie.

broda
Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Dżentelmeni raczej unikali tychże rzeczy jak: piękne łańcuszki dla mężczyzn czy też bransolety dla mężczyzn, albowiem w inny sposób zaznaczali swój status społeczny. Dżentelmen przede wszystkim miał być osobnikiem zaradnym, bronić rodziny przed niebezpieczeństwami. Do słusznego odegrania owej funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci żadnych ozdób. Stąd też wszelakiego rodzaju świecidełka zwykle postrzegane były przez mężczyzn jako bezcelowe lub nawet jako znak zniewieścienia.

Pojedynczym odstępstwem od owej zasady były ongiś sygnety dla mężczyzn, noszone bardzo chętnie właśnie jako oznaka pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja właściciela. Z początku sygnety spełniały funkcję czysto praktyczną – były formą podpisu. Znak wygrawerowany na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczęć taka miała również moc prawną. Dokument parafowany ową pieczęcią uważano za prawomocny i obligujący. Z biegiem czasu ten aspekt sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Współcześnie pozostała jego funkcja dekoracyjna. Dziś już sygnet dla meskiezaciecie.pl >> fachowy serwis:mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, iż jego posiadacz jest szlachetnie urodzony.

Z początkiem XXI w. z wolna ulega zmianie podejście do biżuterii męskiej. Można odnotować coraz większą swobodę w dopuszczaniu tego co jest męskie a co nie. Pan który ma potrzebę żeby się przy pomocy bransolety dla mężczyzn się uślicznić, nie musi się obawiać iż wyda się śmiesznym. Co więcej – znani kreatorzy mody coraz to częściej w swoich stylizacjach sięgają właśnie po tego rodzaju elementy jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn – kosmetyki dla mężczyzn i inną biżuterię dla mężczyzn. Coraz częściej tego rodzaju gadżety spostrzegane są jako sposób na wyrażenie własnej osobowości. Jest to mym zdaniem jeszcze jeden symbol zachodzących dzisiaj zmian w funkcjach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednak powinniśmy zachować ostrożność w obdarowywaniu znajomych panów podobnymi podarkami, chyba iż dobrze znamy gusta osoby którą chcemy obdarować.