Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Które obuwie kupić do joggingu?

jogging
Jedno z najbardziej naczelnych pytań, każdego początkującego biegacza – „w których butach biegać?”. Bardzo dużo zależy od tego, po jakiej nawierzchni będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do dnia, w którym postanowiliśmy podjąć ten niezwykle odważny krok – zatem stawić czoło wyzwaniu, którym jest jogging.

jogging
Autor: HDValentin
Źródło: http://www.flickr.com

Już na początku chciałbym zaznaczyć, że „kosmiczne” systemy, jakie w butach występują, to w dużej części nic innego jak chwyt reklamowy, nie dajcie się więc nabrać. Opłata nie idzie zawsze w parze z jakością, a już na pewno na jakość buta nie powinna wpłynąć liczba systemów oraz innych technologii rodem z science fiction. Należyte buty do biegania to takie, które w czynności biegania nie będą nam przeszkadzać i zagwarantują nam wygodę użytkowania. Jeżeli zachwycisz się komfortem już na początku oraz stwierdzisz, że buty mają to coś, nie frapuj się i bierz (pod warunkiem, iż przebiegłeś w nich co najmniej kilkaset metrów). W moim przypadku ta zasada sprawdza się znakomicie, ale znam przypadki biegaczy, którzy pomimo opisanego przeze mnie punktu widzenia, po kilku ćwiczeniach zawiodły się na bucikach. Są to jednakże marginalne sytuacje. Sprawdź więcej: .

To, jakie buty wybierzemy na początku naszej przygody z joggingiem, będzie w wielkim stopniu wpływało na nasze samopoczucie w trakcie treningów. Odpowiednio dobrane buty zagwarantują nam: komfort ćwiczeń, mniejsze ryzyko kontuzji, jakie niestety są nagminne u amatorów, zredukowanie możliwego bólu wypływającego z naszych niedoskonałości a także dawnych zaniedbań w sferze ogólnej sprawności. Buty Nike Air max 90 określone do biegania po ulicy, jak sama nazwa podkreśla określone są do joggingu po deptakach, asfalcie a także innych utwardzanych nawierzchniach. Nie musi być to jednakże tylko asfalt, tego rodzaju buciki doskonale sprawdzą się również, kiedy będziemy śmigać po ubitych, leśnych ścieżkach. Tu najnowszy artykuł: .

jogging
Autor: crudmucosa
Źródło: http://www.flickr.com

Buty te charakteryzują się małą wagą jak też dużą elastycznością. Buty trailowe natomiast są to buty przeznaczone do biegania po naturalnym terenie ze sporą ilością piachu, kamieni jak też w wielu przypadkach błota. Cechują się twardą powierzchnią z agresywnym bieżnikiem. Ich nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi ochrony podbicia. Jak dopasowywać gabaryt, żeby but był wygodny? Mierząc but w Nike sklep powinniśmy mieć na uwadze, by buty nadmiernie nie uciskały naszej stopy.