Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Moda przez wieki – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpety – ciekawostki.

Sakarpetki
Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno mimo to stały się powszechną częścią ubioru, a co bardziej interesujące wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki
Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby ochraniającą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też wspaniale jako bandaże (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z bajek), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wtopę nie dobierając ich właściwie).

Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić na jakie tory skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie pozostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasycznych wzorów. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą białe podkolanówki. W dobie Internetu nawet zwyczajna skarpetka nie umknie uwadze czujnego modowego blogera. Projektanci igrają ich formą, producenci pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności globalnej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.