Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo dobrą umiejętnością

Dwie świnki skarbonki
Zawsze trzeba posiadać trochę oszczędności

Niesamowicie łatwo, posiadając comiesięczny wpływ pieniędzy możemy się zapomnieć i wydawać wszystko co do grosza, czasami na przedmioty całkowicie niepotrzebne. Dlatego warto dzieci już od maleńkości uczyć, że należy oszczędzać, że należy zawsze przeanalizować czy konkretny sprawunek jest konieczny. Kiedy nauczymy je, by z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niewielką część odkładały do skarbonki, to w dalszym życiu też będą umiały tak działać, a co się z tym wiąże, będą posiadały ciągle zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, żeby wyuczyć pociechy takiego działania, najpierw samodzielnie powinniśmy tak postępować, ale czy wiemy jak to robić? Trzeba skierować uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy i przemyśleć, czy rzeczywiście to wszystko jest nam niezbędne. Kiedy okaże się, że nie możemy zrezygnować z danych wydatków, to należy przeanalizować w jaki sposób je pomniejszyć, np. korzystając z przeróżnych wyprzedaży w marketach, a oszczędzone pieniądze (sprawdź kantor-intraco.pl/kursy) odkładać na bok.

Gdzie przechowywać takie oszczędności?

pieniądze od ręki
Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wyćwiczymy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to musimy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak żeby zawsze pojawiały się wszystkie razem. Część ludzi przechowuje je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie działanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, kiedy braknie nam troszeczkę do wyśnionej rzeczy, zamiast przeczekać, na odpowiedni moment, aby ją nabyć. Przez to odpowiednio schowane pieniądze wpłacać na specjalne konto np. jak bank BGŻ Warszawa, wtenczas będziemy mieli trochę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wyjęcie więcej aniżeli raz w miesiącu spowoduje stratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do rzetelnego przeanalizowania, czy naprawdę potrzebujemy te pieniądze, co ma szansę powodować, że nie raz zrezygnujemy z ich wyjęcia.

Mając oszczędności żyjemy spokojniej

Mając nawet niewielkie oszczędności, możemy funkcjonować spokojniej, gdyż będziemy posiadali świadomość, że w ciężkiej sytuacji, mamy ewentualność przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez konieczności zadłużania się u bliskich. Taka rezerwa – zobacz rezerwy pracownicze – ma szansę się przydać w czasie choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy mieli odpowiednio sporo, to część z jej zasobów mamy szansę przeznaczyć na zasłużone wakacje.