Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Słowo o zastosowaniach doskonale znanej nam soli, która przeszła już wieku temu do legendy nie tylko jako dodatek do potraw

Przyprawniki do soli i pieprzu
Najczęściej używaną w kuchni przyprawą jest sól. Tylko garstka kobiet będzie mogło całkowicie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ludzkość znalazła wiele zastosowań dla soli – przed wiekami, gdy nie było zamrażarek w codziennym użyciu, boczek konserwowano posypując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli
Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy próbują czyścić nim plamy na strojach lub pozbywają się pozostałości zapieczonych gołąbków w piekarniku. Poradniki naszych babć słyną z tego gatunku porad, a reprezentantki młodego pokolenia, kiedy chemiczne środki do czyszczenia nie działają, chętnie stosują się do zapisanych tam wskazówek.Ojczystym zagłębiem solnym pozostaje Małopolska, a ściślej okolice Krakowa. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwie miejscowości, do których ściągają wczasowicze z prawie całego globu. Oczywiście największą rozrywką pozostaje przemierzanie podziemnych ścieżek turystycznych, ale cóż szkodzi przy okazji zakupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska opakowana w gustowne puzderko. Wymieniony produkt może nawet stać się rewelacyjnym podarunkiem dla drogiej sercu dwudziestolatki. W końcu nie zapominajmy, że sól z Bochni albo Wieliczki wcale nie musi nam służyć tylko do przygotowywania posiłków na obiad. Na rynku można kupić specjalny rodzaj soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa w prywatnej łazience może być źródłem odprężenia po całym dniu pracy i fantastycznym pomysłem na miłe spędzenie zimnego wieczoru.

Jeżeli znajdziesz w przedstawianym artykule coś cennego dla Ciebie, to bez wahania sprawdź obowiązkowo również tamto opracowanie – tam także zobaczysz dużo wartych uwagi informacji.

/J]

sól i pieprz na blacie szafy
Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także radoczynnych i pozostałych, zostały odkryte już dosyć dawno. Powstała nawet nowa dziedzina nauki, czyli wodolecznictwo, a w naszej ojczyźnie największe zasługi trzeba przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, której się zażywa w ośrodkach rehabilitacyjnych przynosi organizmowi dużo korzyści. Nade wszystko mają one w pozytywny sposób wpływać na odporność i stan skóry. Jednak nie są one przeznaczone dla każdego. Przeszkodą mogą stawać się dolegliwości układu krążenia, więc tacy chorzy mogą się tylko zadowolić ewentualnym moczeniem stóp w domowej miseczce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się wręcz idealnie, a tak nieskomplikowany zabieg można rekomendować wszystkim tym, którzy dużo spacerują.