Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Stopy – jakie są najczęściej występujące choroby dotykające tej części ciała oraz jak zadbać o ich zdrowie?

stopy
Człowiek musi mieć świadomość, że jego organizm to system naczyń, które są ze sobą wzajemnie połączone i schorzenie jednego organu może wywierać poważny wpływ na działanie innych części ciała. Stopy to zazwyczaj ten obszar, któremu zdecydowana większość osób poświęca niewiele uwagi. To wielki błąd, jako że ich zdrowie ma ogromne znaczenie dla sprawności ruchowej konkretnej osoby. Jednym z często spotykanych schorzeń, które odnoszą się do stóp są haluksy, niekiedy spowodowane używaniem nieodpowiednio dobranego obuwia. Niestety, w przypadku zmian zaawansowanych wymagana jest operacja haluksów, ponieważ stopy są na tyle zniekształcone, że utrudniają zakładanie normalnego obuwia.

stopy
Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie na szczęście operacja haluksów jest łatwiejsze, a im wcześniej się je zacznie, tym większe są szanse powodzenia, z tego powodu jeśli zaobserwuje się jakiekolwiek zmiany, koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. W dodatku, stopy dość często bolą od wybierania nieprawidłowo dopasowanego obuwia. Komfortowe buty, świetnie wyprofilowane i wyprodukowane z materiałów doskonałej jakości to kategoryczna podstawa. Kobiety muszą szczególnie uważać na częste zakładanie butów na wysokim obcasie. Lekarze polecają, żeby kupować obuwie na szerszym słupku, a nie cienkiej szpilce.

Sporo osób boryka się z problemem odcisków, które z reguły pojawiają się w wyniku zakładania nowych, jeszcze nierozchodzonych butów czy butów, które nie są odpowiednio dopasowane. W takich przypadkach konieczne jest stosowanie wysokiej jakości plastrów, które ochronią uszkodzoną skórę, zmniejszając w ten sposób problematyczne dolegliwości bólowe. Poza tym, proponowane na dzisiejszym rynku plastry czasami przyspieszają gojenie się odcisków. Jeżeli w związku z tym ma się w planach założenie nowych bytów, warto jest się w nie zaopatrzyć (sprawdź to).

stopy
Autor: Lioven
Źródło: Lioven

Stopy wymagają na dodatek prawidłowej pielęgnacji, w szczególności jeżeli daną osobę dotyka problem pękających pięt. W takich sytuacjach niezbędne jest dokładne usuwanie martwego naskórka przy pomocy specjalnych tarek do stóp oraz kremowanie skóry na stopach. Działanie kremu zostanie zintensyfikowane, jeżeli na noc założy się na pokryte kosmetykiem stopy skarpety. Ciepło bowiem pomaga w uwalnianiu substancji aktywnych. Reasumując – nie należy pomijać stóp w zabiegach pielęgnacyjnych. Autor