Modne w tym sezonie

Moda bez granic

W jaki sposób odpowiednio można się przygotować do górskiego wędrowania czyli podstawowe informacje o zakupie obuwia trekkingowego.

Wycieczki, góry
Porządne, wodoodporne buty to nieodłączny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach ich wybór jest bardzo duży, a ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych a będą kończyć nawet na ponad tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, ale żeby wybrać odpowiednio należy się chwilę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Nieodpowiednio dobrane buty do chodzenia po górach w najlepszym wypadku mogą być uciążliwe, ale niekiedy mogą spowodować złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe
Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też przede wszystkim należy je dobrać do charakteru wędrówek, i tu można rozróżnić trzy podstawowe ich rodzaje. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także wtedy gdy na co dzień chce się mieć na nogach praktyczne obuwie, doskonale nadają się niskie buty. Są one lekkie, dobrze oddychają i utrzymują termiczny komfort, a niektóre modele wyposażone są w wodoodporne membrany. Jednak ze względu na to, że nie chronią one odpowiednio kostek, to nie są polecane na trudniejsze trasy, na jakich jest przykładowo więcej błota czy kamieni.

Kolejny rodzaj butów trekkingowych zrobiony jest z bardzo podobnych materiałów, lecz posiada już wysoką cholewkę. Przez to, że znacznie lepiej ochraniają nogi przed urazami, to można już w nich wyjść na trudniejszy szlak, szczególnie że dużo częściej niż buty lekkie posiadają one wodoodporne membrany. Ostatnią półką są buty typowo górskie, wykonane z solidnych materiałów, masywne i mające grubą podeszwę. W takich butach straszne nie będzie żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdej sytuacji doskonale sobie poradzą – więcej szczegółów.

sprawdź szczegóły
Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna tego typy buty trekkingowe damskie raczej nie kosztują dwustu złotych, tylko zapłacić za nie trzeba parę razy więcej, ale nawet przy intensywnym użytkowaniu z pewnością będą służyć kilka lat chodzenia. Kupując obuwie do chodzenia, nieważne z jakiej grupy, za każdym razem trzeba je zmierzyć. Powinny być one wygodne i dobrze dopasowane, szczególnie nie mogą być za luźne, bo na górskich szlakach każdy drobiazg spowodować może bolesne odciski albo obtarcia.