Modne w tym sezonie

Moda bez granic

Wygodnie i praktycznie, czyli czy warto kupować skarpety z bambusa?

Męskie buty
Są zdrowe dla środowiska, gładkie w dotyku i przy tym mają walory prozdrowotne. Skarpety z włókna bambusowego – bo o nich mowa – stanowią ciekawą alternatywę dla najczęściej wybieranych skarpet, zwykle bawełnianych.

Trzeba być uważnym przy zakupie – skarpety z bambusa, tak jak dowolny inny materiał, są lepiej lub gorzej wykonane. Komplety za kilkanaście złotych powinny pozostawiać wątpliwości, zważywszy , że w najtańszych rodzajach zdarzają się skarpety bambusowe… bez bambusa. Zapewne to efekt pomyłki, złej etykiety bądź niewiedzy sprzedającego, jednak wolelibyśmy kupić skarpety nie tylko kuszące wizualnie, ale wskazane dla naszego zdrowia, czy np. na upały.
Obuwie sportowe
Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Bambusowy materiał w zamyśle ma sprawić by były to najlepsze na upał skarpety. Producent skarpet z tego materiału odnosi się w pierwszym rzędzie do tego, że bambus to mniejsza potliwość, czy ważne oddychanie stóp. Rodzice, mający dzieci na etapie dojrzewania w miarę często pytają o radzenie sobie z nagminnym poceniem się skóry stóp ich pociech. Okazuje się, iż wymiana „bawełnianych” na bambusowe wcale nie musi przynosić oczekiwanych rezultatów. Pot powodujący nieprzyjazną woń jest dla dojrzewających osób jednym z ważniejszych powodów do zawstydzeń. Skarpety z bambusa zmniejszą poziom wstydu u nastolatków, zdecydowanie ułatwiają życie małym, szalejącym dzieciom i ich rodzicom. Trwalsze rodzajowo skarpety zapobiegają wycieraniu się oraz wyskakiwaniu dziur na miejscu pięt.

Za skarpetkami bambusowymi stoi też naturalność. Selekcja tej rośliny z Afryki ma miejsce w tradycyjny sposób. Intensywnie dojrzewające łodygi rośliny najzwyczajniej ścina się, bez rozmaitych wspomagaczy czy eksperymentów po ścince. Natomiast najpopularniejsza u nas bawełna (w skarpetach nie zawsze stanowi stu %, ale jest jej ok. 90 z domieszką sztucznej tkaniny) jest wielokrotnie stymulowana chemią. Potrzebuje do tego procesu nawozów sztucznych.

Bambus służy nie tylko produkowaniu skarpet. Z tej ekologicznie przetworzonej tkaniny robi się poza tym pościele i pozostałe rodzaje bielizna: majtki, podpaski, a nawet prezerwatywy. To zasługa miękkich, elastycznych włókien, dzięki którym bambus gwarantuje przyjemny kontakt z ciałem człowieka. Warto mieć te względy na uwadze przy decydowaniu się na kupno dowolnej bielizny do ciała lub poszewki do kołdry.
Czytaj dalej